Detská izba

Nábytok do detskej izby

admin3927
3821 Views

Detská izba je miestom, kde naše deti vyrastajú a trávia v nej pomerne veľa času či už hraním, učením, odpočinkom a samozrejme aj spánkom. Mnohé deti majú detskú izbu už od útleho veku a je dôležité, aby sa v nej cítili od počiatku príjemne a bezpečne. Pri zariaďovaní detskej izby je dôležitý vek dieťaťa. Malé deti sú odkázané viac na starostlivosť svojich rodičov a majú postieľku umiestnenú v rodičovskej spálni. Ale keď vyrastú, tak potrebujú viac priestoru na svoje veci a tiež aj kvalitnú posteľ do svojej izby. Najlepšie je kúpiť deťom posteľ s kvalitným roštom a matracom, pretože sú dôležité pre ich správny vývoj. Pokiaľ sa o detskú izbu delia súrodenci, odporúča sa poschodová posteľ, ktorá zaberie menej priestoru ako dve samostatné postele. Dôležitou súčasťou izby je aj pracovný stôl, ktorý dieťa potrebuje určite už v školskom veku. Práve pri ňom bude tráviť veľa času učením a písaním domácich úloh. Mal by byť umiestnený pod oknom, aby dieťa malo dostatok prirodzeného svetla.

Samozrejmosťou by mala byť aj stolná lampa. Pri výbere vhodného pracovného stola treba myslieť aj na to, aby bol na ňom dostatok priestoru pre počítač, ktorý je dnes už bežnou súčasťou detskej izby. K pracovnému stolu neodmysliteľne patrí aj stolička na kolieskach, najvhodnejšia je s nastaviteľnou výškou a hĺbkou sedadla a operadla a po ruke nesmú chýbať zásuvky či skrinka na odkladanie drobností. Treba myslieť aj na odkladanie oblečenia dieťaťa a zabezpečiť mu vhodné skrinky a zásuvky najlepšie s policovým systémomv kombinácii s vešiakmi, aby sa naučilo ukladať si veci samo. Čo sa týka podlahy, najlepšie je zabezpečiť protišmykový koberec, ktorý je nenáročný na údržbu a bezpečný pre dieťa. A aké farby vybrať do detskej izby? Najlepšie je použiť pastelové farby na stenách, ktoré pôsobia príjemne a pozitívne a rozvíjajú detskú fantáziu.

Ako doplnky možno zvoliť napríklad veselé obrazy, fotografie, plagáty, záclony, tapety či veselú posteľnú bielizeň. Detská izba je pre naše dieťa niečo ako jeho kráľovstvo alebo dokonca celý vesmír. V tejto izbe sa naše ratolesti musia cítiť predovšetkým bezpečne a tiež príjemne. Pri zariaďovaní detskej izby by sme sa aj my mali aspoň na chvíľu stať malými deťmi, aby sme im pripravili kráľovstvo čo najlepšie a najpohodlnejšie. Aby táto izbička bola pre nich miestom bezpečia a pokoja.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *