Komoda

Moderné a lacné komody

admin3927
4051 Views

Asi neexistuje v dnešnej dobe domácnosť, v ktorej by chýbala skriňa. Skrine, najmä tie šatníkové, sa stali neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti.

Ak si zariaďujeme bývanie, je dôležité si uvedomiť, čo všetko chceme uskladňovať v skrini a pre koľko osôb má slúžiť. Od toho závisí nielen veľkosť skrine, ale aj jej vnútorné vybavenie.

Ak by mala skriňa slúžiť iba na odkladanie odevu, je potrebné zvážiť, či potrebujeme police, vešiakovú tyč prípadne ich kombináciu. V prípade, že by skriňa mala slúžiť ako jediný nábytok na odkladanie oblečenia, je vhodné zvoliť kombináciu políc a vešiakových tyčí. Výhodou políc je, že sa do nich zmestí veľa oblečenia, nevýhodou však je, že sa oblečenie skôr pokrčí. Ak chceme zachovať oblečenie nepokrčené, je lepšou voľbou vešiaková tyč. Súčasťou skríň môžu byť i zásuvky, ktoré sú vhodné na odkladanie drobného oblečenia, ako je spodná bielizeň či ponožky. Skrine so zásuvkami sú vhodné do menších priestorov, kde už nie je miesto na komodu.

V súčasnosti čoraz viac ľudí dáva prednosť uskladňovaniu oblečenia v roldor skriniach – vstavaných skriniach a šatníkoch. Vstavané skrine sú moderným a dokonalým riešením pre každého, kto potrebuje rozumne, efektívne a vkusne využiť usporiadanie svojho bytu či domu a získať tak množstvo odkladacieho a úložného priestoru.

Čo sa týka materiálu, popularitu si získavajú skrine z lamina. Je to hlavne preto, že za málo peňazí je možné kúpiť modernú skriňu, ktorá môže mať neskutočne veľa farebných prevedení. Skrine z dreva je jednoduché pri nejakej vade vybrúsiť a natrieť nanovo. Drevené skrine môžu mať reliéfny povrch a významnou vlastnosťou je ich dlhá životnosť. Cena za masívne skrine je však podstatne vyššia.

Ak nemáme problém s priestorom, tak je jedno, aké otváranie skrine zvolíme-klasické alebo posuvné dvere. V prípade menších miestností je výber otvárania dôležitý, lebo pri klasickom otváraní treba počítať s priestorom na dvierka. Výhodou skrine s bežným otváraním je to, že si môžeme otvoriť tie časti skrine, ktoré chceme vidieť. Skrine s posuvnými dverami pôsobia modernejšie a môžu mať veľké množstvo prevedení. Posuvné dvere majú tú výhodu, že sa neotvárajú do priestoru, preto sú vhodnejšie do menších miestností.

Niektorí z nás možno túžia po vlastnom šatníku, kde by si uložili všetko svoje oblečenie, možno si vysnívame rozprávkový šatník kráľovnej či princeznej. Sen sa však rýchlo rozplynie, keď si uvedomíme, že nemáme dostatok miesta a každý kúsok priestoru je v našom byte či dome veľmi vzácny. Nemusíme byť však z toho smutní a znechutení, lebo máme možnosť výberu skrine na mieru. Bežne sa vyrábajú od podlahy až po strop, či od jednej steny po druhú. Pri vnútornom vybavení je ideálne zvoliť kombináciu políc, tyčí ale aj zásuviek, ktoré sú vhodné na odkladanie menších kusov oblečenia. Výber skríň je naozaj široký, záleží len na potrebách a vkuse každého z nás.

Komoda je v dnešnej dobe veľmi populárny kus nábytku. Používame ich nielen na odkladanie oblečenia, ale využívame ich aj ako úložný priestor na odkladanie rôznych predmetov a písomností. Sú vhodné do obývačiek, detských izieb, jedální či kancelárií, jednoducho všade tam, kde je potrebné mať dostatok úložného priestoru.

Základnými kritériami pre výber komody sú výška, šírka, hĺbka a materiál. Ďalej rozlišujeme komody šuplíkové a kombinované.

Všeobecne platí, že veľkosť komody sa odvíja od priestoru izby, v ktorej ju plánujeme mať. Do spálne, chody či predsiene je vhodné zvoliť šuplíkovú komodu. Ak nám napr. v spálni chýba úložný priestor a radi by sme izbu oživili a dodali jej punc zaujímavosti, komoda je dobrou voľbou. Obvykle sa využíva na uloženie spodnej bielizne, ponožiek, rôznych drobností, ktoré si už svoje miesto nenašli v skrini. Šuplíkové komody sú praktické a štýlové. Kombinované komody sú vhodnejšie do obývačky alebo detskej izby. Okrem šuplíkov majú tieto komody aj jednu alebo viacero skriniek. Výhodou týchto komod je variabilné vnútorné usporiadanie. V obývačke môžeme túto komodu využiť ako bar.  Do skriniek, po stranách komody, ľahko uschováme napr. nápoje. Šuplíky poslúžia ako priestor na uloženie pochutín, obrúskov, prestierania a pod.

Komody sú čoraz viac populárnejšie a obľúbenejšie z toho dôvodu, lebo sú praktické, môžeme do nich uložiť takmer čokoľvek – oblečenie, knihy a veľa ďalších vecí a zároveň sú i veľmi pekným bytovým doplnkom.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *