Kancelár

Ako vybrať nábytok do kancelárie?

admin3927
3616 Views

Nábytok do kancelárie slúži nie len k reprezentácii, ale predovšetkým ako pomocník pre pracovné výkony. Viete, ako si vybrať taký, ktorý vám bude vyhovovať?

Predtým, ako si začnete vyberať jednotlivé kúsky do kancelárie vašej alebo vašich zamestnancov, je dobré si ujasniť niekoľko vecí:

Rozpočet: je dôležité si vopred určiť nie len celkový rozpočet, ale aj náklady na jednotlivé položky (pracovný stôl, stolička, skrine). Dobré je aj pouvažovať na kvalitou, kedy ten najlacnejší nábytok je treba často meniť a neoplatí sa.

Potreby: v kancelárii je najdôležitejšie zaistiť pohodlné sedenie, ako aj pracovný priestor, lebo pri stole a stoličke strávite najviac času. Vzhľadom ku zameraniu kancelárie môžete štandardný nábytok doplniť o ďalšie položky. Ak chcete dosiahnuť uvoľnené atmosféry, kde spolu ľudia môžu ľahko komunikovať a spolupracovať, pridajte veľký stôl a niekoľko stoličiek alebo kresiel. Pre intímnejšie prostredie, kde uprednostňujete výkon jedincov, uplatnite oddelenie pracovných priestorov vo veľkej kancelárii pomocí deličov kójí a pre samostatnú kanceláriu zasa oddelenie odpočinkového priestoru prostredníctvom paravánov, otvorených knižníc alebo kvetinových múrikov.

  • Flexibilita a funkčnosť: sú taktiež veľmi podstatné, lebo určujú potrebu ďalších kusov nábytku. Odpovedzte si na otázky ako: Má váš pracovný stôl dostatok skladovacích priestorov? Môžete si pod stolom pohodlne natiahnuť a precvičiť nohy? Nábytok s viacero funkciami je vždy lepšou voľbou, lebo vám ostane dostatok priestoru okolo, čo podporuje príjemnú atmosféru.
  • Estetická hodnota a identita značky: kúpte si nábytok, ktorý prispeje ku kráse vašej kancelárie. Dobrý dizajn kancelárie udržuje dobrú náladu, pomáha bojovať proti stresom a zvyšuje produktivitu. Aby ste toho dosiahli, je vhodné zoznámiť sa aj s psychológiou farieb (napríklad oranžová podporuje kreatívnu a energickú atmosféru, modrá navodzuje pokoj a sústredenosť). Buďte opatrní pri kombinovaní farieb, ktoré môže mať aj negatívny efekt.
  • Udržiavateľnosť: ako ľahko bude možné váš nový nábytok udržovať je tiež podstatné, lebo čistý nábytok prispieva ku čistej a zdravšej kancelárii (nedrží sa tu baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia).

Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať dvoma položkám:

  • pracovnému stolu: zvážte svoje pracovné návyky, či používate počítač a koľko priestoru okolo seba potrebujete. Voľný priestor okolo stola by mal byť aspoň 110 cm na každú stranu. Myslite aj na ergonómiu najmä pri umiestnení počítača a klávesnice, ktorá pri položení v klasickej výške pracovnej dosky spôsobuje ťažkosti s chrbticou alebo svalmi.
  • stoličke: pri tradičnom 40 hodinovom pracovnom týždni na nej ľudia pracujúci v kancelárii strávia viac ako 1900 hodín ročne, a preto pri jej výbere venujte pozornosť bedrovej opierke, priedušnej látke, otočnej základni, nastaviteľnosti ako aj vhodným kolieskam vzhľadom na druh podlahy.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *